Aylık arşivler: Haziran 2018

Verem Nedir?

Verem Nedir?Halk arasında verem olarak bilinen hastalığa Koch basili adında verem mikrobu neden olmaktadır.
Verem mikrobu akciğerlere nüfus eder. Kan yolu ile bütün vücuda hızlıca yayılır.

Verem Nedenleri Nelerdir?
Hastalık Koch basili denilen verem mikrobu ile bulaşır. Sağlık kurallarına uymamak, aşırı yorgunluk durumunda, şeker hastalığı, üzüntü, stres, grip, boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar vücudun ana direncini kırar ve hastalığın vücuda kolayca bulaşıp hızlıca yayılmasına neden olur.

Verem Nasıl Bulaşır?
Verem genellikle verem mikrobu taşıyan kişilerden öksürük ve hapşırmayla bulaşır.

Verem Belirtileri Nelerdir?
Verem 3 aşamada gerçekleşir. İlk aşama yorgunluk, iştahsızlık, sırt ağrısı, öksürük ve 38 dereceyi bulan ateşle kendini gösterir. Verem basili bu aşamada tüberkül adında iltihaplı bölge oluşturur. İkinci aşamada hiçbir belirti gözükmez. Basiller bütün vücuda yayılmaya başlar. Basiller deri, eklem, karın, böbrekler ve beyin zarına yerleşir. Üçüncü devrede verem kan ve lenf yolu ile hızlıca vücuda yayılır. Son aşamada tedavi edilmezse akciğerler hastalanır.

Verem Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Tedavide iyi beslenme ve temiz hava oldukça önemlidir. Moral vücudun direncini arttırır. Verem savaş dispanserinde ilaç tedavisi ile verem hastalığı düzelebilir.

Şizofreni Hastalığı Hakkında Merak Edilenler

Şizofreni Hastalığı Hakkında Merak EdilenlerŞizofreni ciddiye alınması gereken ruhsal ve zihinsel bir bozukluktur. Hastalığa yakalanan kişi sanılar ve hayaller görmeye başlar. Ömür boyu mücadele edilmesi gereken hastalıklardan birisidir. Hastalığın etkisini azaltmaya yarayacak yöntem ve teknikler vardır. Bu yöntem ve teknikler hastalığı bitirmeye yönelik olmayıp hastalığın kişide etkisini minimum düzeye çekmeye yöneliktir.

Şizofren 100 hastadan 1inde görülebilen bir rahatsızlık durumudur. Erkeklerde daha çok gençlik yıllarında sıklıkla görülür. Kadınlarda 30 yaş üstünde daha çok rastlanır. 40 yaş üstü bireylerde şizofreni daha ağır düzeyde ortaya çıkar. Bu yaşlarda görülen şizofreni hastalarının %33 intihar girişiminde bulunur. Şizofreni hastaları mutlaka tam teşekkülü bir hastanede tedavi görmesi gerekir. Hastalığın kendiliğinden geçmesini beklemek hastanın hayatını tehlikeye sokar.

Şizofreni hastalığının sebepleri şunlardır:
1- Genetik etkenler: Hastalık kalıtım yolu ile kişiye geçebilir. Ailesinden biri daha önce şizofreni hastası olan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski yüksektir.
2- Beyin kimyasalları: Beyin kimyasalında sıkıntı olan bireylerin şizofreni olma ihtimali yüksektir.
3- Rahim durumları: Belirli virüslere maruz kalan kişilerde ve rahimdeki yetersiz beslenme şizofreni görülme riskini arttırır.
4- Uyuşturucu kullanımı: Zihni uyuşturan uyuşturucular şizofreni hastalığını tetikler.

Şizofreni Hastalığının Belirtileri Şunlardır:
1- Halüsinasyonlar görülmeye başlanır. Gerçek olmayan hayaller anlatılır. Kişi sürekli hayal dünyasına girer ve bu dünyada kendine korkular besler.
2- Ciddi halsizlik durumları
3- Gaipten sesler geldiğini görmek ve bunlara tepkiler vermek
4- Anlam verilemeyen garip ve dengesiz vücut hareketleri
5- Düşünce dağınıklığı ve düşüncelerin toplanmada zorlanılması
6- Konuşmalarda ses donukluğu ve duygusal ifade eksikliği
7- Günlük işlerden zevk alamama
8- Bir şeye odaklanırken zorluk yaşanmadı
9- Karar verme noktasında zorluklar yaşanması

Sigaranın Zararlı Etkilerinden Korunmak

Sigaranın Zararlı Etkilerinden KorunmakSigaranın zararlı etkilerinden korunmanın iki popüler yolu vardır. Bunlardan ilki sigarayı hiç kullanmamak ikincisi ise sigara içilen bölgeden uzaklaşmaktır. Sigara kolay vazgeçebileceğiniz bir bağımlılıktır. Sigarayı bırakmak için kararlı ve iradeli olmak yeterlidir. Sigarayı bırakan kişinin sigarayı bırakmakta zorlanmasının sebebi vücudun nikotin bağımlısı olmasının doğal sonucudur. Sigarayı bırakan kişi 3 hafta içinde bu duruma alışmaya başlar.

Sigarayı bırakan kişi yemekten sonra meyve yemeli ve yürüyüş yapmalıdır. Sigarayı bırakmak için profesyonel yardım alabileceğiniz yerler vardır. AMATEM sigarayı bırakma konusunda bağımlılara ciddi destek veren bir sağlık örgütüdür. Sağlık bakanlığı Alo 171 sigara bırakma hattını kurmuştur. Buradan da ücretsiz destek alabilirsiniz.

Sigara bırakmada en etkili yollardan birisi nikotin sakızları ve bantları kullanmaktır. Psikoterapi ilaçlarda sigara bırakmada oldukça etkidir. Sigarayı hatırlatan şeylerden uzak kalmak, sigara içilen ortamdan kaçmak sigarayı bırakmada size yardımcı olacaktır. Sigaranın aile bütçenize ve sağlığınıza verdiği zararları düşünmekte sigaradan tiksinmenize bu illetten kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Ödem Atarak Zayıflama

Vücutta sıvı birikimi şeklinde kendini gösteren rahatsızlığa halk arasında ödem denir. Ödem ciddi bir vücut problemidir. Vücudun şık görünümünü bozan kişiyi olduğundan kilolu gösteren rahatsız edici bir durumdur. Özellikle eller, ayaklar ve yüzde şişmeler oluşur. Vücudun suyu gerektiğinden fazla vücutta tutması ile ortaya çıkar. Ödeme bir çok hastalık neden olabilir. Böbrek rahatsızlığı çekenler, kalp damar yolu hastalıkları, karaciğer rahatsızlığı çekenlerde ödem sıklıkla görülür.

Ödemden doğal yöntemlerle kurtulabilirsiniz. Ödem attıran besin gurupları şunlardır:
1- Mısır Püskülü: Lif bakımından zengin olan mısır püskülü vücuttan suyun çekilmesinde oldukça etkilidir. Mısır püskülünü ister çay şeklinde ister salatalarda kullanarak tüketebilirsiniz.
2- Defne Yaprağı: Defne yaprağı halk arasında ödem attırıcı olarak bilinir. Müshil etkisi olan defne yaprağı vücuttaki toksinlerin atılmasında aktif görev alır. Salatalara aromatik bir tat katan defne yaprağı son derece sağlıklı bir bitkidir.
3- Kiraz Sapı: Düşük kalorisi ile yazın vazgeçilmez meyvesi kiraz sapı ödemden kurtulmak için çok etkili bir bitkidir. Bölgesel zayıflama uzmanları, zayıflama merkezlerinde kiraz sapını aktif olarak kullanır. Kiraz sapı kurutularak çay olarak tüketilmesi tavsiye edilir.
4- Maydanoz sapı: İçerisinde yağ barındıran maydanoz bölgesel zayıflamada, yağ yakmada ve ödem attırmada çok güçlü bir bitkidir. Maydanoz sapının sabah aç karnına içilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilir.

Basen Eritmek İçin Bitkiler Çözümler

Basen Eritmek İçin Bitkiler ÇözümlerKadınların en çok zorlandıkları konulardan birisi basen eritme sorunudur. Basen ve kalçalar görüntümüzün bozulmasını sağlar. Özellikle yaz ayının gelmesi ile birlikte artık ince giyinen insanların vücut hatları ortaya çıkmaya başlar. Bu anlamda yazın ciddi basen ve kalça eritme çalışmalarına başlarız.

Basenlerin erimesinde etkili yararlı besin gurupları vardır. Bu besinleri tüketerek, düzenli spor ve egzersizlerle basen ve kalçalarda biriken yağları eritebilir güzel bir görünüme kavuşabilirsiniz. Basen eritmede etkili bitkisel ürünler şunlardır:
1- Yeşil Çay: Diyet yapın ya da yapmayın mutlaka günde 2 fincan yeşil çay tüketmelisiniz. Vücutta oluşan ödemin atılmasında, serinlemenizde ve güzel bir vücuda kavuşmada yeşil çayın yeri ve önemi büyüktür. Hamile ve emziren kadınların yeşil çay kullanması sakıncalı durumlar yaratabilir.
2- Biberiye: Yağ yakma ve ödem atma bitkisi olarak bilinen biberiyenin faydalarını saymakla bitiremeyiz. İştah kesme özelliği ile öne çıkan biberiye basen eriten herkesin gönül rahatlığı ile tüketebileceği yan etkisi olmayan oldukça faydalı bir bitkidir.
3- Zencefil: Kış aylarında direnci güçlendiren bitki olarak bilinen zencefil her mevsimde kullanılabilen güçlü bir bitkidir. Basen eritme konusunda oldukça etkili olan zencefil zayıflamada en etkili kullanılan bitkidir.
4- Lahana: İçerdiği yüksek su ve düşük yap nedeniyle lahana kilo vermede oldukça etkilidir. Bölgesel fazlalıklardan kurtulmak isteyenlerin tercihi genelde lahana yönündedir.

Nevrasteni ve Tedavisi

Nevrasteni ve TedavisiVücudun ve zihnin aşırı derecede yorgun olması durumunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Üzüntü, sıkıntı, endişe, iyi dinlenememe, uzun süre çalışmak, bazı mikrobik hastalıklar ve sinir uyarıcı ilaçların yan etkisi ile hastalığın ortaya çıkması tetiklenir.  Kişi çabuk yorulur ve sinirleri oldukça hassastır en ufak bir şeyde sinirlenebilir. Kişide huzursuzluk ve baş ağrıları görülür. Kişi gözlerinin iyi görmediğini ağrımadığı halde bazı bölgelerinin ağrıdığını düşünür.

Nevrasteni hastaları dikkatlerini toplamada zorlanır. Uykuları normal gerçekleşmez. Cinsel ilişkide başarılı olamazlar ve hazımsızlık sorunu çekerler. Kişi tedavi amacıyla ılık duş almalıdır. İyi istirahat etmeli vakit buldukça açık havada dolaşmalıdır. Günlük işlerden stresten uzak durmalıdır. Hazımı güçlendirecek yemekler yemeli kahve ve sigaradan uzak durmalıdır.

Nevrasteni hastaları dört bardak suyun içine 2 tutam yonca koyup kaynattıktan sonra karışımı iyice süzüp günde 3 defa birer çorba kaşığı alarak içerse tedavide önemli yol kat etmiş olurlar.

Menenjit ve Tedavisi

Menenjit ve TedavisiMenenjit menegokok adı verilen mikrobun beyin zarına yerleşmesi ile beyin arında görülen iltihaplanma olarak ortaya çıkan bulaşıcı ve tehlikeli bir hastalıktır.

Menenjit hastalığı boğazda mikrop taşıyan kişilerin sağlam kişilere bulaştırmasıyla hastalık yayılır.
Hastalık üşüme, titreme, ateşin ani yükselmesi ile başlar. Kişi gözlerini açmakta zorlanır. Halsizlik, baş ağrısı, kusmalar sıkılıkla görülür. Dudak ve burun deliklerinin kenarında uçuklar oluşur. Hastanın ensesi sertleşir ve başını öne eğmeye başlar.

Menenjit bir an önce tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan ciddi bir hastalıktır. Ciddi bir tedavi ile kişi eski sağlığına kavuşabilir. Salgın menenjit olanlar sağlıklı kişilerle görüşmesi engellenmelidir. Kalabalık yerlerden uzak durması gerekir. Bütün vücut özellikle ağız ve burun bölgesi temiz tutulması gerekir.

Menenjit tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanan ve önemsenmesi gereken bir hastalık durumudur. İlk belirtide hemen uzman doktora gidilmeli. İlaç tedavisine başlanmalıdır. Hastalık salgın boyutuna geldiğinde kişi karantinaya alınmalı toplumdan uzak durmalıdır. Kişinin sağlıklı ve dengeli beslenmesi temizlik kurallarına dikkat etmesi gerekir.

Kızıl ve Tedavisi

Kızıl ve TedavisiKızıl deri döküntüsü ve boğaz ağrısı ile ortaya çıkan tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalık türüdür. Tıp dilinde scarlatina olarak bilinen kızıl bademciklere yerleşen bir mikrobun etkisi ile ortaya çıkar. Hastalık aniden ortaya çıkar. Kişide baş ağrısı, titreme, boğazda yanma, bulantı ve havale gibi belirtiler oluşturur.

Kızıl hastalarında ateş yükselmesi görülür. Nabız artışları hızlanır. Bademciklerde şişmeler meydana gelir. Bu belirtilerin ortaya çıkmasının hemen ardından ağız çevresi hariç vücudun bütün bölgelerinde kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Dilin üst kısmı beyaz bir tabakaya bürünür. Bu tabaka 3gün boyunca varlığını sürdürür. Dil zamanla ağaç çileği görünümünü alır. Hastalık 6 hafta içinde iyileşir.

Kızıl hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın bulaşmasını önlemek için hasta karantinaya alınmalıdır. Hastanın başkaları ile görüşmesi engellenir. Odası sık sık havalandırılır. Sulu sindirimi kolay besinler verilir. İyi tedavi edilmeyen kızıl böbrek iltihabına neden olabilir.

Kızıl tedavisi için 4 bardak su içine 2 tutam adaçayı konulup 10 dakika kaynatılır. Karışım ılıdıktan sonra gargara yapılır.

Kemik İltihabı ve Tedavisi

Kemik İltihabı ve Tedavisiİnsan vücudunda 206 tane kemik vardır. Kemikler vücut yapımızı ayakta tutan iskelet sistemimizde yer alır. Sağlıklı ve dinç olmamızda kemik sağlığımız oldukça etkilidir. Bu anlamda kemiklerimizi güçlendirmeliyiz. Kemiğin ve iliğin iltihaplanması ile kemik iltihabı rahatsızlığı görülebilir. Tıp dilinde kemik iltihabına osteomyelit adı verilir.

Kemik iltihabının nedeni cerahat yapan mikropların kana karışıp derideki herhangi bir yaradan yayılmasıdır. Kemik iltihabı olan bölge dokunulmayacak derecede hassas bir yapıya kavuşur. Hastada terleme ve titreme durumları görülür. Ağrıları aniden başlar ve şiddetli acılar çeker. Hasta vakit geçirmeden tedavi edilmek üzere uzman doktora götürülmelidir.

Kemik iltihabı tedavisi için şu yöntem tavsiye edilir. Geniş bir kabın içine 1 avuç kuru üzüm 2 çorba kaşığı kitre konur. Karışım iyice ezilip üzerine 1 çay bardağı zeytinyağı ilave edilir. Karışım temiz bir gaz bezine doldurulup yaranın üzerine konur. Bu işlem iltihap boşalıncaya kadar tekrar edilir.

Kalp Yetmezliği ve Tedavisi

Kalp Yetmezliği ve TedavisiKalp vücudun kan ritmini düzenler. Kalp yetmezliği ise kalbin herhangi bir nedenle dokuların ihtiyaç duyduğu kanı pompalayamaması durumudur. Kalp yetmezliği akut olabildiği gibi kronik de olabilir. Akut kalp yetmezliği aniden gelişir ve çoğu zaman hastanın ölümüyle sonuçlanır. Kronik kalp yetmezliğinde kişi yavaş yavaş kalp yetmezliği rahatsızlığı çekmeye başlar. Kalp kası yeterince kasılmaması durumunda uygun atım yapması sağlanır.

Kalp yetmezliği durumlarda kişinin bacaklarında ödemler oluşur. Kişi nefes darlığı ve çarpıntılar yaşamaya başlar. İştahsızlık,kabızlık durumu, aşırı yorgunluk, halsizlik ve uykusuzluk kalp yetmezliğinin en göze çarpan belirtileridir. Hasta hareketlerini sıkılaştırdığında oturarak elleri zeminden destek alarak öne eğilmesi hastanın rahatlamasını sağlar.

Kalp yetmezliği durumlarında dispne denilen solunum güçlükleri yaşanır. Hastanın rahat solunum yapması için ortopne pozisyonu verilerek hastanın rahat etmesi sağlanır. Hastanın önüne yemek masası çekilip yükseltilir. Hastanın kolları başı yastığın üstüne yerleştirilir. Sol kalp yetmezliği çeken hastalarda hasta düz yatırılıp sırt üstü pulmonter damarlarındaki kan miktarının artması engellenir.

Hormon Bozukluğu ve Tedavi Yöntemleri

Hormon Bozukluğu ve Tedavi YöntemleriHormonların vücut metabolizmasında önemli görevleri vardır. Alınan besinlerin ne kadar yakılıp ne kadar depolanacağına kadar birçok konuya etki etmektedir. Hormonlarda oluşacak değişiklikler vücudun dengesini bozacaktır. Ani kilo almalar, göbek yağlarının erimemesi, hazımsızlık, karın bölgesinde şişkinlik oluşması, ishal, kabızlık durumları hormonlarda oluşan sorunlara işaret eder.
Hormonlara bağlı olarak kişinin duygusal yapısında dalgalanmalar görülür. Aşırı uyumaya istek duyma da hormonsal bozukluktan kaynaklanır.

Hormon Bozukluğu Belirtileri Şunlardır:
1- Geçmek bilmeyen yorgunluklar
2- Fazla terleme ve sıcak basmalar
3- Ciltte görülen yağlanmalar
4- Sivilceler ve egzamalar
5- Kas kütlesinin azalması
6- Unutkanlığın artması
7- Migren ve baş ağrıları
8- Vücut tüylerindeki kontrolsüz artışlar

Hormon Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?
Hormon bozukluğuna neden olan hormon tahlillerle tespit edilir tedavi süreci ona göre devam eder. Kan tahlili ile sorunlu hormon üzerinde beslenme ve sağlık reçetesi uygulanır.

Gastrit Nedir?

Gastrit Nedir?Midenin iç yüzü zarının iltihaplanmasıyla ortaya çıkan bir hastalık durumudur. Mide iltihabı ve mide nezlesi olarak halk arasında adlandırılır. Gastrite neden olan bir çok durum vardır. Ağır yemekler,aşırı kuru yiyeceklerin tüketilmesi, sert yiyeceklerin yenmesi, hamur işleri, tatlılar, acılı ve baharatlı besinler, aşırı çay içilmesi, kahve ve sigaranın bir arada tüketilmesi hastalığa neden olan temel durumlardır.

Gastritin Belirtileri Nelerdir?

Mide ağrısı ile kendini gösteren rahatsızlık kusma bulantı iştahsızlık ve ateş yükselmesi ile kendini iyice belli eder. Mide üzerine bastırıldığında ciddi ağrılar hissedilir. Bu belirtiler ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde sıklıkla görülür.

Gastrit Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Bu rahatsızlık durumunda perhiz ve istirahat kesinlikle şarttır. Hastalığa neden olan durumlar iyi tespit edilip ortadan kaldırılması gerekir. Hafif yiyecekler tüketilmelidir. Aspirin gibi ağrı kesici ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Yemekler yavaş yenilmeli lokmalar iyice çiğnendikten sonra yutulmalıdır. 1 çay bardağı kaynak suya 1 kahve kaşığı kuru nane suda 10 dakika bekletilmeli karşım yemeklerden sonra tüketilmelidir.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Diş Eti Hastalığı Nedir?Soluk, pembe görünüm, matlık ve sık görünüm sağlıklı dişlerin genel yapısıdır. Dişlerde kırmızılık ve şişkinlik olması diş sağlığınızın bozulduğu anlamına gelmektedir.Diş eti hastalıklarında diş etini destekleyen kemik dokularında iltihaplar görülür.

Diş eti Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?
Dişi sıkıca tutan yapışkan ve saydam yapıya sahip olan plakların iltihap kapmasıyla diş eti hastalıkları görülür. Ağız temizliğine yeteri kadar önem vermeyen kişilerde zamanla diş etlerinde plaklar oluşmaya başlar. Aşırı sigara içilmesi diş eti hastalıklarına ortam yaratır. Hamilelik, menopoz, hormonsal değişiklik döneminde bulunanlar ağız sağlığına daha çok dikkat etmelidir. Doğum kontrol hapları, kalp ve depresyon ilaçları ağız sağlığını olumsuz etkiler. Kötü beslenme, ustaca yapılmamış dolgu ve köprüler diş eti hastalıklarına neden olur.

Diş eti Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?
Dişetinde meydana gelen kanamalar, iltihap etkisi ile oluşan ağız kokusu, besinlerden alınan anormal tatlar, dişetinin kırmızılaşmaya başlaması, dişlerin şişmesi, dişetinin çekilmesi, diş kökünün gözükmeye başlaması, dişlerin çarpık yapıya bürünmesi diş eti hastalıklarının başlıca belirtileridir.

Diş eti Hastalıkları Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Dişleri saran yumuşak dokunun tedavisi yapılır. Hastada oluşan hasar tedavi edilir. Diş fırçalama ile tedaviye destek olabilirsiniz.

Dil Mantarı Nedir?

Dil Mantarı Nedir?Dil mantarı bir enfeksiyon hastalığıdır. Çocuklarda sık görülen dil mantarı ağızda bulunan mukozanın dengesinin bozulmasıyla ortaya çıkar.

 

Dil Mantarının Sebepleri Nelerdir?
Dil mantarlarına küf mantarları neden olur. Ağız mukozasında oluşan enfeksiyonun etkisi ile beyaz renkli tabakalar oluşur. Kişi yutkunmada zorluk çektiği gibi ağzında yanmalar meydana gelir. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde daha sık görülür. Dil mantarları bebeklik döneminde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bebeklerin bağışıklık sitemi çok gelişmediği için bebeklerde sıklıkla görülür. Bazı antibiyotik ilaçlar dil mantarını tetikleyebilir.

Dil Mantarının Belirtileri Nelerdir?
Ağız içindeki kimyasalın bozulması ile dilde mantarlar oluşur. Dil üzerinde beyaz lekeler meydana gelir. Zaman içinde bu lekeler her yere yayılır. Dil mantarında mutlaka uzman doktora gitmek gerekir.

Dil Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Ağız içi florası bozulunca ortaya çıkar. Bu yapının bozulmaması için kişi şekerli besin tüketmekten, asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Peynir, bal, pirinç, karpuz gibi gıdaları tüketmek dil mantarını tetikler.

Bunyon Nedir?

Bunyon Nedir?Ayak parmağında meydana gelen kemiksi tümseğe halk arasında bunyon denir. Ayak başarmağında görülen bu şişlikten sonra başparmak diğer parmaklara doğru itilir.  Bunyon oluşmasına birçok faktör sebep olabilir. En önemli sebebi ayağı sık ayakkabılar giyilmesidir.

Bunyonun Belirtileri Nelerdir?

1- Ayak başparmağının dışında oluşan tümsekler

2- Ayak başparmak eklem çevresinde görülen şişlik ve kızarıklık

3- Nasıl ve siğiller

4- Ara sıra ortaya çıkan ağrı

5- Başparmak çevresinde oluşan kaşıntı

Bunyonun Sebepleri Nelerdir?

Ayak eklemlerine uygulanan kuvvet dengesi değiştiği zaman bunyonlar meydana gelir. Zamanla bunyonlar başparmak üzerindeki baskınına artmasına bağlı olarak büyürler.  Bunyonlar ayak başparmağı ile küçük parmakta daha sık görülür.

1- Yüksek topuk yada ayağa uygun olmayan ayakkabıların kullanılması

2- Kalıtsal nedenler

3- Ayaktaki sakatlanmalar

4- Doğumla gelen şekil bozuklukları

5- Ayağın strese maruz kalması

 

Bunyon tedavisi sonuç vermezse cerrahi operasyon gerekebilir. Ameliyattan sonra kişi 6 hafta boyunca başparmağına yüklenmemelidir.

Bağ Doku Hastalığı Nedir?

Bağ Doku Hastalığı Nedir?Nadir rastlanan bir rahatsızlıktır. Tıp dilinde Skleroderma olarak adlandırılır. Vücutta kalojen lift bezleri proteini fazla üretmesi ile bağ dokular bozulmaya başlar. Proteinlerin yanlış üretilmesi vücut organlarında ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Hastalık kimi zaman aniden ortaya çıkarken kimi zaman yavaş yavaş kendini gösterir.

Bağ Doku Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Hastalık ciltlerde görülmeye başlar. İlk aşamada belirti kızarıklık şeklidedir. İlerleyen zamanlarda kabarıklar ve dökülmeler görülür. Deri üzerinde sertleşmeler ve kalınlaşmalar görülür.  Deri nasırlaşmış bir görüntü alır. Kişide ciddi saç dökülmeleri görülür. Kemiklerde ağrıların sıklaşması, eklemlerde görülen şişmeler başlıca belirtileridir. Kuru öksürükler görülebilir. Karın bölgesinde şişmeler yaşanabilir. Midede ekşime ve ishal olma durumları gözlemlenebilir. Hazımsızlık ve dışkıyı kontrol edememe durumları oluşabilir.

Bağ Doku Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Bağışıklık sisteminin vücuda anormal tepkiler vermesiyle bağ dokular büyür. Bağ dokularda aşırı kalojen birikir. Hasta ilerlediğinde hastanın ellerinde ve ayaklarında his kayıpları yaşanır.

Ağız Kanseri Nedir?

Ağız Kanseri Nedir?Ağız kanseri ağzın dudak kısmında alt dudakta, ağız içinde, gırtlakta ve bademcik bölgesinde görülen bir kanser  çeşididir. Erkeklerde sık görülen bu hastalık 40 yaşından sonra her bireyde görülebilir. Yoğun alkol ve sigara kullanan kişilerde ağız kanseri görülür. Tedavi edilmeyen ağız kanseri ölümle sonuçlanır.

Ağız kanseri belirtileri nelerdir?

Gizli bir kanser türüdür. Kişinin fark etmesi zordur. Diş bakımına ve temizliğine önem vermek son derece önemlidir. Düzenli ağız ve diş sağlığı kontrolleri bu rahatsızlığın erken teşhisini sağlar. Dudak ve diş etinde kanamalar görülür.  Yanak bölümünde dille varlığını hissedilen bir şişlik oluşur. Diş etinde dilde ve ağız içinde kırmızımsı benekler oluşur. Çiğneme ve yutmada güçlükler yaşanır.

Ağız kanseri tedavi yöntemleri nelerdir?

Teşhis konulduktan sonra hastanın durumuna göre tedavi uygulanır.Ağız kanserinde cerrahi operasyon şarttır.  Radyasyon ve kemoterapi tedavisi uygulanır. Lokmaları küçük yapmak ve iyi çiğnemek ağız içindeki yaraların zarar görmemesini sağlar.